AWARDS WEEK WINNERS

Course Rep Awards

1st Year Course Rep of the Year

Julia Pentz
Farnham Film and Digital Art

2nd Year Course Rep of the Year

Alex Henry
Canterbury Illustration and Animation

3rd Year Course Rep of the Year

Georgia Duddell-Walker
Farnham Photography

Post Grad Course Rep of the Year

Sari Molintas 
Farnham MA Film Making

 

Event & Communities

Outstanding Achievement in Sustainability

Mel Winter
Canterbury

Special Commitment to Identity Communities

Ikechukwu Anyiam-Osigwe
Canterbury BAME Students Community

Best Student-Led Event of the Year

Farnham Film Festival

Best Student Performance at an Event

K-Pop Dance Club – DYNASTY

 

Entrepreneurial Spirit Award

Elli Chappelhow

Staff

Lecturer of the Year

Anne Parisio

Support Staff of the Year

Robert Roach

 

Outstanding Service to the Community

Canterbury

Chrissy Swain

Epsom

Sophia Day

Farnham

Amy Kemp-Jones

Chloe Clarke

Rochester

Nelly Luckett

 

Clubs & Societies

Society of the Year

Farnham Film Society

Club of the Year

Farnham Cheerleading Club

Most Improved Club or Society

Farnham K-Pop Dance Club

 

Best Club or Society Event of the Year

Farnham Musical Theatre Society – A Night of Divas

Committee of the Year

Farnham Trans and Trans Ally Society

Student Instructor of the Year

Eve Jappy – Epsom Dance Club

 

Professional Instructor of the Year

Sophie Holden – Farnham and Epsom Cheerleading Clubs

Commitment to Charitable Causes

Farnham Boxing Club

 

Congratulations to all!

Timeline:

Nominations open today, Thursday 9 April: Awards nominees are shortlisted based on the nomination statements we receive from students and staff!

Nominations close 3pm Thursday 16 April

Awards Week activity calendar is announced Friday 17 April

Nominees are announced on the first day of Awards Week, Monday 20 April

Winners are announced on the final day of Awards Week, Friday 24 April

AWARDS WEEK ACTIVITIES

AWARDS NOMINATIONS SHORTLIST

Society of the Year

Farnham Film Society

Farnham Musical Theatre Society

Farnham Trans and Trans Ally Society

Club of the Year

Farnham Cheerleading Club

Farnham Football Club

Farnham K-Pop Dance Club

Most Improved Club or Society

Epsom Dance Club

Farnham Football Club

Farnham K-Pop Dance Club

 

Best Club or Society Event of the Year

Farnham Boxing Club Sponsored Head Shave for Crohns and Colitis

Farnham Football Club – Football V Rugby Fundraising Game

Farnham Musical Theatre Society – A Night of Divas

Committee of the Year

Farnham Film Society

Farnham Musical Theatre Society

Farnham Trans and Trans Ally Society

Student Instructor of the Year

Eve Jappy – Epsom Dance Club

Hermione Gifford – Farnham Musical Theatre Society

Milly Houldey – Farnham K-Pop Dance Club

 

Professional Instructor of the Year

Karla Hardy – Farnham Pole Fitness Club

Sophie Holden – Farnham and Epsom Cheerleading Clubs

Commitment to Charitable Causes

Farnham Boxing Club

Farnham Film Society

Farnham Spoken Word Society

 

1st Year Course Rep of the Year

Abisola Sogaolu – Epsom Graphic Design

Julia Pentz – Farnham Film and Digital Art

2nd Year Course Rep of the Year

Alex Henry – Canterbury Illustration and Animation

Elisha Fall – Farnham DFSA

3rd Year Course Rep of the Year

Duene Du Toit – Farnham Acting and Performance

Georgia Duddell-Walker – Farnham Photography

Post Grad Course Rep of the Year

Sari Molintas – Farnham MA Filmmaking

 

Outstanding Service to the Student Community

Canterbury

Aaliya Khan

Chrissy Swain

Epsom

Shannon Oxley

Sophia Day

Farnham

Amy Kemp-Jones

Chloe Clarke

Richard Brown

Rochester

Nelly Luckett

Isabelle Tustin

 

 

Outstanding Achievement in Sustainability

Elisha Fall – Farnham

Mel Winter – Canterbury

Special Commitment to Identity Communities

Amy Kemp-Jones – Farnham Disabled Students Identity Community

Ikechukwu Anyiam-Osigwe – Canterbury BAME Students Community

Katie Luna Goldfinch – Farnham Disabled Students Identity Community

 

Lecturer of the Year

Anne Parisio

Annelies Lovell

David Rule

Jeremiah Ambrose

John Dargan

Wickham Clayton

Support Staff of the Year

Andy Newman

Beytan Erkmen 

Chris Pinnock

Philip Osborne

Robert Roach

Sophie Miller

Best Student-Led Event of the Year

DAMNAWFULLBALL – Dick and Dom DJ-Set

DYNASTY

Farnham Film Festival

Best Student Performance at an Event

Chloe Clarke – Open Mic Open Mind

Kieran Jones-Gill – DYNASTY

K-Pop Dance Club – DYNASTY

 

Entrepreneurial Spirit Award

Ebony Barrett

Elli Chappelhow

Els Cocking

SHARE THIS:

X