Results from the March 2013 primary elections are below.

CANTERBURY POSITION #1 VOTES +TRANSFER STATUS
Anthony Gray Campus Officer 118 N/A ELECTED
Re-Open Nominations Campus Officer 4 N/A Eliminated at first stage
Torerra Cardoso Womens’ Officer 88 N/A ELECTED
Re-Open Nominations Campus Officer 9 N/A Eliminated at first stage
EPSOM POSITION #1 VOTES +TRANSFER STATUS
Ed Hewison Campus Officer 95 N/A Eliminated at first stage
Re-Open Nominations Campus Officer 104 N/A ELECTED
Jade McNeish LGBT Students’ Officer 107 N/A ELECTED
Re-Open Nominations LGBT Students’ Officer 51 N/A Eliminated at first stage
Widad Kazma International Students’ Officer 122 N/A ELECTED
Re-Open Nominations International Students’ Officer 50 N/A Eliminated at first stage
Chris Kypri Clubs & Socs Officer 108 N/A ELECTED
Re-Open Nominations Clubs & Socs Officer 52 N/A Eliminated at first stage
Peter Hopton Student Experience Officer 113 N/A ELECTED
Re-Open Nominations Student Experience Officer 48 N/A Eliminated at first stage
FARNHAM POSITION #1 VOTES +TRANSFER STATUS
Jayne Horswill Campus Officer 135 +52 ELECTED
Lawrence McDonald Campus Officer N/A – Withdrawn N/A WITHDRAWN
Sarah Pollard Campus Officer 123 +53 Eliminated at second stage
Joe Traynor Campus Officer 111 N/A Eliminated at first stage
Re-Open Nominations Campus Officer 4 +2 Eliminated at second stage
Faye Gentile Student Experience Officer 80 +33 Eliminated at second stage
Rachel Goacher Student Experience Officer 38 N/A Eliminated at first stage
Conna James Student Experience Officer 81 +34 ELECTED
Alexandros Kriticos Student Experience Officer 67 +48 ELECTED
Charlotte Taylor Student Experience Officer 93 N/A ELECTED
Re-Open Nominations Student Experience Officer 4 +3 Eliminated at second stage
Lejla Damon Womens Officer 344 N/A ELECTED
Re-Open Nominations Womens Officer 15 N/A Eliminated at first stage
Rhianne Hill LGBT Students’ Officer 366 N/A ELECTED
Re-Open Nominations LGBT Students’ Officer 20 N/A Eliminated at first stage
Joel Goldman Clubs & Socs Officer 201 N/A ELECTED
Alexandros Kriticos Clubs & Socs Officer 144 N/A Eliminated at first stage
Re-Open Nominations Clubs & Socs Officer 16 N/A Eliminated at first stage
MAIDSTONE POSITION #1 VOTES +TRANSFER STATUS
David Lewis Campus Officer 91 N/A ELECTED
Natalie Turner Campus Officer 76 N/A Eliminated at first stage
Re-Open Nominations Student Experience Officer 0 N/A Eliminated at first stage
ROCHESTER POSITION #1 VOTES +TRANSFER STATUS
Jasmin Grimshaw Campus Officer 313 N/A ELECTED
Re-Open Nominations Campus Officer 26 N/A Eliminated at first stage
Joanna Swinney Students with Disabilities Officer 284 N/A ELECTED
Re-Open Nominations Students with Disabilities Officer 38 N/A Eliminated at first stage
Lucie Nakach LGBT Students’ Officer 277 N/A ELECTED
Re-Open Nominations LGBT Students’ Officer 39 N/A Eliminated at first stage
Annabel Giraud-Telme Student Experience Officer 293 N/A ELECTED
Re-Open Nominations Student Experience Officer 29 N/A Eliminated at first stage
Ed Hewison (Epsom) NUS Delegate 249 +212 Eliminated at second stage
Steve Martin (Farnham) NUS Delegate 390 N/A ELECTED
Jayne Horswill (Farnham) NUS Delegate 330 +193 ELECTED
Re-Open Nominations NUS Delegate 16 N/A Eliminated at second stage

SHARE THIS: